از برلین تا بناب

خاطرات یک پزشک

لیالی قدر

 

به نام حضرت دوست

 

«کُتِبَ‌ عَلَیکُمُ‌ الصِیامُ‌ کَما کُتِبَ‌ عَلَی الذینَ‌ مِن‌ قَبلِکُم‌ لَعَلَکُم‌ تَتَقُون.»

 

در آیات مربوط به ماه رمضان معنای که می‌توان استنباط کرد: «کُتِبَ‌ عَلَیکُمُ‌ الصِیامُ‌ کَما کُتِبَ‌ عَلَی الذینَ‌ مِن‌ قَبلِکُم‌ لَعَلَکُم‌ تَتَقُون.» آیه‌ چهارم‌ بعد از این‌ آیه‌ این است‌: «چون‌ بندگان‌ من‌ درباره‌ من‌ از تو بپرسند، بگو که‌ من‌ نزدیکم‌ و به‌ ندای‌ کسی‌ که‌ مرا بخواند پاسخ‌ می‌دهم.» (بقره، ۱۸۶). آیا ذکر مسأله‌ دعا و استجابت‌ آن‌ ضمن‌ آیات‌ روزه‌ تصادفیه؟ گمان‌ نمی‌کنم‌ چنین‌ باشه. قرآن‌ بیانگر همه‌چیز است. تقدم‌ و تأخر و زیاده‌ و نقصان‌ در آیات‌ قرآن، هر کدام‌، نتیجه‌ و اثر و حکمتی داره. سخن‌ پیامبر نیز بر این‌ مطلب‌ دلالت‌ داره. ایشان‌ می‌فرمایند: رمضان‌ ماه‌ دعا و استجابت‌ آن‌ و ماه‌ آمرزش‌ است؛‌ ماهی است‌ که‌ توبه‌ در آن‌ پذیرفته‌ می‌شود و حساب‌ها تسویه می‌شود. بدون‌ شک، انسان‌ روزه‌دار که‌ در این‌ ماه‌ به‌ عبادت‌ مشغول‌ است‌، می‌تواند به‌ خداوند نزدیک‌ شود و از خداوند بخواهد که‌ امور وی را اصلاح‌ کند. ما می‌توانیم‌ شب‌ قدر را این‌گونه‌ تفسیر کنیم: شبی که‌ انسان‌ با دعا و نزدیکی به‌ خداوند می‌تواند سعادت‌ و شقاوت‌ خویش‌ را رقم‌ زند. خداوند می‌فرماید: «من‌ نزدیکم و به دعای کسی که مرا بخواند پاسخ می‌دهم.» (بقره، ۱۸۶). خداوند به‌ صراحت‌ وعده‌ می‌دهد که‌ دعا را در این‌ شب‌ و در این‌ ماه‌ مبارک‌ اجابت‌ می‌کند.

از جمله دعا های شب قدر جوشن کبیره ،در جوشن کبیر یه عبارت هست که میگیم " یا کََََُرَیمَ الصَفح " معناش خیلی جالبه :

یه وقتی یه کسی تورو می بخشه اما یادش نمیره که فلان خطارو کردی و همیشه یه جوری نگات میکنه که تو میفهمی هنوز یادش نرفته یه جورایی انگار که سابقه بدت رو مدام به یادت میاره. 
ولی یه وقتی یه کسی تورو می بخشه و یه طوری فراموش می کنه که انگار نه انگار که تو خطایی رو مرتکب شدی.اصلا هم بروت نمیاره. به این نوع بخشش میگن صَِِِفح . 
تفاوت هست بین عفو ، صفح و غفران .

وخدای ما اینگونست....
" یا کرَیمَ الصَفح "

امشب باز شب احیاست،اگه با خوندن جوش کبیر حالی بهتون دست داد که انشالله هم میده،منو هم دعا کنید و ببخشید.

 

الهی !

 امشب همه قرآن برسر می نهند،به من توقیق ده که قرآن بر دل نهم.

 

 

  
نویسنده : نبضگیر ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٤
تگ ها :