از برلین تا بناب

خاطرات یک پزشک

" پاپی "

 

به نام حضرت دوست که رحمان و رحیم اوست

 

تا کجا بی غیرت دین زیستن ای مسلمان مردن است این زیستن

مرد حق باز آفریند خویش را جز به نور حق نبیند خویش را

بر عیار مصطفی خود را زند تا جهان دیگری پیدا کند

(اقبال لاهوری )

یه روز از روزا  در تیر گارتن " Tiergarten ” یکی از پارکهای زیبای برلین روی نیمکتی نشسته و داشتم مطالعه میکردم،که پیرزنی با یه سگ کوچولو (از اونائی که موهاش روی صورتش ریخته و چشماش از میان موهاش می درخشید)،از جولوم رد می شن، سگ خوشگل و شیطانش با یه پارس بطرف من پره، منم بدون اراده از جام جستم.پیر زن آلمانی با کشیدن قلاده اش به طرف خود ، گفت: " Ruhe  Ali " یعنی آروم باش علی. وبعد رو بمن کرد و گفت: نترسید،علی به شما گزندی نمیرسونه.وبعد سر صحبت باز شد ، که دانشجو هستید؟ از کجا میائید؟ ووو... من ازش پرسیدم ، اسم سگتان عالی یا علی ست؟ گفت: بله عالی یا همان علی که شما ها می گوئید.گفتم: این اسم یکی از امامان ماست،چطور... ؟

گفت: مگه چه اشکالی داره؟ اسم قشنگیه و سگ منم زیباست .

گفتم: آخه این اسم نزد ما مقدسه ، این یه نوع اهانت و توهینه.

گفت: خب مگه شما اسم سگ هاتون را پاپی نمیذارید،من دوستان ایرانی زیادی دارم و دیدم که سگ هاشون را پاپی صدا میکنن. خب پاپ هم برای ما مقدسه !

باز بقول آلمانیها " اشپراخ لوس" Sprachlos" شدم ،یعنی زبونم بند اومد،ندونستم چی بگم . والامن تا حالا نمیدونستم منظور از پاپی همون پاپ هستش . ولی خب اینهم یکنوع اهانت و گستاخیست ،از طرف ما به مقدساتشان.

و اما، این قضیه اهانت  آن کارگردان صهیونیستی به ساحت قدسی پیامبر اکرم در یک فیلم و یا آتش زدن قرآن بدست سربازان آمریکائی در افغانستان !!

چه کسی میتواند تردید کند که این سناریو، نخ نما وتکراریست، که بارها پیش از اینهم احساسات عمیق دینی را جریجه دار کرده و چه کسی می تواند باور کند که عاملان و مجریان این سناریو،تعمد در تحریک احساسات و ایجاد نفرت نداشته اند؟ و تردیدی هم نیست که باورها و اعتقادات هرکس را میتوان نقد علمی کرد،اما هرگز نمی توان آنها را مورد هتک و توهین قرار داد. چرا که این به معنای هتک حرمت انسان و سلب " آزادی عقیده و وجدان " اوست .

اما بدتر از اهانت آن کینه توزان،رفتار خشن ما مسلمانهاست.حمله کردن،به آتش کشیدن،زدن وکشتن به نام دفاع از پیامبر،چهره مسلمانان و اسلام را خدشه دار می کند.بابد دید اگر پیامبر اکرم(ص) امروز بود با اینگونه افراد چه میکرد؟ پیامبر در زمان حیات خود آنهم در زمانی که قدرت داشت نه زمانی که در شعب ابی طالب در محاصره بود،چه کرد؟

آیا گستاخی آن کارگردان صهیونیستی،بیشتر از گستاخی آن پیر زن یهودی بود ،که زبالهای خود را از روی پشت بام به سر حضرت میریخت ؟ پیامبر با او چه کرد؟پس از چندی که این اهانت تکرار نشد،نبی بزرگ ما از حالش جویا شد و وقتی فهمید بیمار است به عیادتش رفت. و یا در آخرین روزهای حیات،در معرض انظار عمومی،شانه و یا پهلوی خود را برهنه کرد ،و از خوف حق الناس، از فردی که سهوا حقی برای او ایجاد شده بود،التماس قصاص میکند.

پیامبر با وحشی کشنده ی عمویش" حضرت حمزه" چه کرد ؟آیا از او در نگذشت؟آیا اسلام هند،خورنده ی جگر حضرت حمزه را قبول نکرد؟

روز فتح مکه،روزی که منتظر تسویه حساب جانانه کفار ظالم قریش بودند،پیامبر چه کرد؟ آنروز را " الیوم یوم الملحمه " که نقش جاودان الیوم یوم المرحمه بود،رقم نزد؟

زمانی که مجبور به جنگ می شود،مگر نهیب نمیزد که ، مبادا درختان و گیاهان صدمه ببینند! غیر نظامیان را کودکان و زنان را مراقبت کنید،مبادا آزاری متحمل شوند.حقوق اقلیت را ملاحظه کنید!!

صدها مصداق از سلوک تابناک و انسانی نبی اکرم را خود شما عزیزان جان ،بهتر از من می دانید؟

ولی افسوس که مغزهای رشد نیافته و پندارهای وهم آلود با قرائت های ابزاری به نام دین رحمت،بنگاه غضب افزائی و توهم دشمن انگاری پخش می کنند و اسلام هراسی را با غلبه بخشی بر تلقی های خشونت مدارانه و قیاس های مع الفارق با عصر نزول دامن می زنند ! جوهر دین و گوهر ایمان را نمی فهمند و در این وانفسا داعیه نسخه پیچی برای عالم می بافند.

 

" انبیا آمده اند انسان را این موجود طبیعی را از مرتبه طبیعت به مرتبه عالی مافوق طیبعه، مافوق جبروت برسانند . تمام بحث انبیا در انسان است. هرچه هست حرف با انسان است. انسان منشا همه خیرات است و اگر انسان نشود منشا همه ضلات هاست....

( تفسیر امام خمینی (ره) )

  
نویسنده : نبضگیر ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳٩۱
تگ ها :