از برلین تا بناب

خاطرات یک پزشک

" یاد داشتی در مورد شب قدر "

 

به نام خدای رحمان و رحیم

 

اناانزلناه فی لیله القدر

و ماادریک ما لیله القدر

لیله القدر خیر من الف شهر

تنزل الملائکه والروح، فیها باذن ربهم من کل امر

سلام هی حتی مطلع الفجر »


« ما «آن» را فرود آوردیم درشب قدر

و چه میدانی که شب قدر چیست؟

شب قدر از هزار ماه برتر است

فرشتگان و آن روح دراین شب فرود می‌آیند

به اذن خداوندشان از هر سو

سلام بر این شب تا آنگاه که چشمه خورشید ناگهان می‌شکافد

 

سلام بر عزیزان جان محفل خاطره گویی چهارشنبه شبهای آخر ماه ام.

در میان کتابها و یاداشهای قدیمی  که هنوز پس از اسباب کشی از درون کارتونهای بسته بندی شده بیرون نیاورده بودم. به یادداشتهای برخوردم ،که در زمان دانشجویی در آلمان نوشته بودم. بین آنهمه مقالات و  یاد داشتها ،از حسن تصادف یاداشتی در مورد شبهای قدر که برای مراسم شب قدر تهیه کرده بودم بر خورد کردم. وبا حس خاص مطبوع وشیرینی ،که منو به آن دوران دانشجویی میبرد، شروع کردم به یاد شبهای قدر در برلین خوندن. خلاصه ای از آنرا براتون می خونم  :

 

 

شب قدر هنگامه ی غریبی است ! هنگامه ی فرود قرآن است! آیات الهی از دل محفوظ برکنده می شوند و حالا لحظه ی نزول آنهاست  تا فرود آیند . بر قلب عبد نشینند.

خدای تبارک و تعالی می فرماید : ای بنده ی ما اگه می خواهی قرآن بر قلب تو نازل شود،همانگونه که بر قلب رسول ما نازل شد، باید حقیقت ذات خود را در تاریکی های شب وجودت جستجو نمایی، ودر پی دست یافتن به آن تا مطلع فجر پیش روی، و در جد و جهد وصول به روشنایی باشی!

پس بکوش تا خود را در شب قدر قرار دهی،شب تمیز دادن بین روشنایی و تاریکی !

این نیروی هدایتگر الهی است،و اکنون در اختیار انسانی است که قدر خدا را شناخته است ، و امشب تمام فرشتگان عالم، از جمله این فرشته ی هادی در اختیار اوست. فرشتگان و روح فرود آمدند و تنزل پیدا کردند تا تو را که قدر شناخته ای ، به صبح روشنایی ایمان برسانند، صبح سلامت و صلح و آشتی و آرامش درون و بیرون! " سلام هی حتی مطلع الفجر "

اگر انسان به این مرتبه از درک و فهم و کمال برسد،که قدر و منزلت خدا را بشناسد،قدر و منزلت خویشتن خویش را بشناسد، یعنی جایگاه و مقام و شان خلیفـة اللهی خود را به نیکی و تمامی بشناسد، برای او شب قدر بهتر از هزار شب خواهد بود،این لیلة القدر از یک عمر عبادت نا آگاهانه و جاهلانه فراتر و بالاتر خواهد بود.

پس عزیزان من بیاییم به جای قرآن بر سر نهادن قرآن بر دل نهیم. همانطور که قران بر قلب رسول فرود آمد.

به جای خواندن هزار اسماء الهی در جوشن کبیر تا صبح ، آنهم با خستگی و بی حالی و بی رمقی و با کسالت ،بدون انکه بدانیم چه می گوییم، بیایید فرازی آز آن دعای ناب را درک کنیم. تا شایدسلام الهی شامل حالمان گردد.

ملتمس دعا

 

الهی !

امشب که شب قدر است،همه قرآن به سر می کنند،مارا توفیق ده که قرآن به دل کنیم.

  
نویسنده : نبضگیر ; ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۳
تگ ها :