جاذبه های توریستی مالزی

 

به نام حضرت دوست که تمام هستی مان از اوست

 سلام بر عزیزان جان !

هفتۀ گذشته خدمت تان عرض شد،که چگونه جمعیت 24 ملیونی مالزی باقومیت های مختلف مالائی،چینی و هندی یک همزیستی مسالمت آمیزی باهم دارند.چینی ها نبض اقتصاد را در دست دارند،هندی ها هم از قرنها پیش از منطقه فقیرنشین جنوب هند به مالزی مهاجرت کرده وبه صنعت لاستیک سازی وخدماتکوچک دیگر پرداختند.رمز تفاهم قومیتها وفرهنگ ومذاهب اسلام،بودا وهندو اینست که دولت مرکزی آزادی کامل درانجاممراسم وسنن ملی ومذهبی داده و به همه احترام می گذارد.ودرمراسم همدیگرهم می توانند شرکت کنند.ومحدودیت ومرزبندیبین آنها نیست بطور مثال زمانی که من آنجا بودم ،مصادفباجشن فانوسهای چینی ها بود،که منهم رفته بودم.درتمپل یاهمان معبد بودائی،غیرازچینی ها که مشغول عبادت در مقابل بودابودند،اقوام دیگر از مذاهب مختلف نیز شرکت داشتند.

  

 

 

خلاصه در یک مجموعۀ مسکونی ازخانه ای صدای قرآن وازمسجد محل صدای دلنشین اذان بلند است،از خانۀ دیگر صدای اپرای چینی،و از خانۀ سومی صدا موسیقی و تمرین رقص هندی بهگوش می رسد. 

 

از جاهای دیدنی که موفق شدم با راهنمائی عزیز جانم دیدار کنم ،معبد بزرگ هندی ها به نام " باتو کیوBatu Caves" بود که در11کیلومتری شمال کوالالامپور قرار گرفته.معبد در داخل غاریقرار دارد که باید 172پله را بالا رفت وداخل غار نیز 110پله دارد تا به معبود برسی.در پایه کوه یک مجسمه ایستادۀبسیاربزرگی از الهه مورگان" "Muruganقرارگرفته.هرسالدرمراسم مذهبی به نام "تاپیوسام" بیش از یک ملیون نفر ازپیروان هندو وهمچنین گردشگران خارجی در این مکان حضور می یابند.درکنارعظمت و زیبائی طبیعت این مکان،شیطنتهای میمونهای کوچک دیدنی بودکه چگونه غذا و ساندیسها را ازدست گردشگران می قاپیدند ومی خوردند.

 

 

یک روزهم به اتفاق سه تن از دوستان بسیار بزرگوارم ،رفتیم به شهرزیبائی در 23کیلومتری کوالالامپور به نام "پوتراجایا""Putra jaya". این شهربر اساس اصول شهرسازی و معماری مدرن ساخته شده،نگین این شهر زیبا یک مسجد زیبائیست به نام "مسجد پوتراجایا" که درکناردریاچه مصنوعی می درخشد،که از معماری کشورهای مراکش واسپانیا بیشتر الهام گرفته شده.رویاین دریاچه دوپل بزرگ یکی مدرن و زیبای کابلیست و یک پلهم تقریبا شبیه پل خواجوی اصفهان است که منتهی به میداناصلی شهرمیشود.توضیح بیشتررامی توانید به وبلاگ بسیارارزندۀ دوست بزرگوارم آقای مهندس آریانا ازعزیزان مالزی نشین مراجعه کنید.

 

 

 

ازجاذبه های زیبا ونماد کوالالامپور برجهای دوقلوی"پتروناس"است،که از بزرگترین برجهای جهان محسوس میشود.که بااحتساب آنتن بالای برجها452مترارتفاع دارد.تعداد طبقات هربرج

88 طبقه است ودرمجموع78 آسانسور دراین دو ساختمان فعال است.ویک پل درطبقات 41 یا 42در ارتفاع 175متری این دوبرجرا به هم متصل می کند.درکنار این برجهای دوقلوی پتروناس یک برج دیگری به نام برجمخابرات به ارتفاق421متر خود نمائی میکند.که از ارتفاع 335متری آن می توان تمام کوالالامپور وجنگلهای زیبای اطراف آنرا تماشا کرد.درست کنار این برجها پارک بسیار دیدنی وجود دارد که درآن باغ پروانه ها،پرندگان وباغ ارکید و گلهای بسیار زیبا رامی توان درآن دید.

 

 

 

یکی دیگرازجاهای واقعا دیدنی مالزی ارتفاعات کامرون"Cameron Highlands" است،که حدود210کیلومتری شمالکوالالامپور واقع شده.جای همتون خیلی خالی بود،با دوستان  میزبان عزیزم دو روزی هم رفتیم به این گوشه ای ازبهشت.مسیرراه مثل جادۀ حیران بین اردبیل و آستارا ست.این منطقۀ بی نظیربرفرازکوهستانهای پوشیده ازمزارع وکشتزارهای چای کهبصورت پلکانی نمائی خیره کننده را به تصویر کشیده،این منطقهکه ازروستاهایی به هم چسبیده بامزارع چای و توت فرنگی،نعناعوپرورش زنبور عسل تشکیل میشن.هوای اینجا برعکس سایرمناطق مالزی بسیار خنک بود.یه درخت گلی شبیه لوستر درمحوطه هتلی دیدیم که بوی فوق العاده ای داشت،انگار وارد یک عطرفروشی درخیابان شانزالیزه پاریس شده ایم.ساعتی در کنار این درخت که نمیدانم اسمش چهبود،نشستیم تا ریه های خود را از عطر بهشتی این گل پرکنیم.ظاهرا در مسیر همین کامرون هایلند غارهائی هست،که یه عدهافراد همچون انسانهای اولیه در آن زندگی می کنند.که متاسفانهفرصت نشد از آنهم دیدن کنیم.

 

 اگراهل خرید باشید،مالزی به اندازه کافی مراکز خرید بزرگ وفریبنده دارد،که بتواند جیبها را خالی کند.که برای خرید یاتماشای آن حداقل باید یکهفته از صبح تا شب وقت بگذارید.هرچند تقویم مالزی با احترام به همه اقوام،آکنده ازاعیاد و جشنهای مختلف است،ولی عید فطر عمومی ترین وباشکوه ترین و مردمی ترین عید است.یکی از رسوم جالب مردم مالزی اینستکه سایر اقوام وپیروان سایرادیان را درجشنهای خود مشارکت میدهند وحتی هندوها و چینی ها نیز به افطاری دعوت میشوند.وازهم عیدی می گیرند.سعی کردم چند عکسی ازجاهائی که براتون تعریف کردم بهتوننشون بدم.اگر کیفیتش خوب نیست به بخشید.چون با گوشی همراهم گرفته ام. خب مشغول تماشای عکسها باشید،تا هفته بعد بقیهو شاید آخرین قسمت سفرنامه را براتون بگم وبعد برگریدم به برلین.پس تا چهارشنبه شب آینده خدا حافظ تان باد.

 الهی !

اگر من جهنمی هستم،یک جهنمی عاقلی را رفیقم گردان ! 

 

/ 35 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م . ح . م . د

دکترررررررررررررر جونم تولدت مبارککککککککککککک [هورا][هورا] به جون خودم از رو دست ایران دخت تقلید نکردم ! [دروغگو]

بی تا

[لبخند][گل]امان ار حاطرات کودکیم من هیچوقت بزرگ نمیشم اینو از خدا قول گرفتم که همیشه مارال ایستگاه مراغه بمانم[لبخند]

سحر

خیلی قشنگ بودن عکسها آقای دکتر ممنون به خاطر اینکه به وبلاگم سر زدید[قلب][گل]

کورش

سلام بر جناب دکتر عزیز از ابراز لطف و حضور حضرت عالی سپاس گزارم و باب غیبت و تاخیر پوزش می خواهم. امیدوارم با سبک شدن بار مقالات و پایان نامه بتوانم پاسخ گوی لطف دوستان گرامی باشم. سربلند باشید.

مهرداد

سلام جناب دكتر. خوب هستين؟مشتاق ديدار. خيلي وقت بود دل و دماغ وبگردي و وب نوشتن و اينا رو نداشتم.ببخشيد كه نتونسته بودم سر بزنم بهتون مطالب قشنگي رو از دست دادم. ميرم بخونمشون...

مهرداد

راستي يادم رفت امروز روز تولدتون بود مباركه ـه ـه ـه ـه ـه ـه 100 سال به اين سال ها البته دورادور يه تبريكي عرض كرديم با واسطه اما الان بيواسطه تبريك عرض ميكنم راستي چند سالتون شد؟؟

میثم باقری

سلام اقای دکتر.عید شما مبارک.مالزی چه زیباست.

شبنم

سلام اقای دکتر چه دنیایه رنگینیه مالزی! [گل][گل][گل]