همزیستی مسالمت آمیز فرهنگها

 

بنام حضرت دوست،که جلا دهندۀ دلها اوست

 

سلام بردوستان همراه وهمدل.

هفته گذشته خدمتتان عرض شد که با تشویق مسافران، خلبان شجاع ،هواپیما را بسلامتی بر باند فرودگاه نشاند.

پس ازترک هواپیما،همه ،اضطراب و دلهرۀ خود راناشی از سقوط آزاد هواپیا، خیلی زود فراموش کردند و با سرعت بطرف محل کنترل گذرنامه و تحویل چمدانها میدویدند.

 

موصوع جالبی که در گرفتن ویزا توجه ام را جلب نمود ،این بود که در فرودگاه کوالالامپور برای گرفتن ویزای سه ماهه توریستی حتی یک سنت نیز از ما دریافت نکردند،در حالی که در فرودگاه بین المللی تهران 50000 تومن بابت خروجی مطالبه نمودند. 

هوای گرم وشرجی وسرزمین سرسبزمالزی اولین چیزیست که هر تازه وارد با آن روبرو می شود.ولی گرمایش آزار دهنده نبود.

شبه جزیره مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته که ازشمال مرز خاکی با میانمار(برمه)،چین و تایلند همسایه می باشد وازغرب و شرق وجنوب با خلیج بنگال،خلیج تایلند و اقیانوس آرام همجوار است. و د ر خط استوائی قرار گرفته.اگر اشتباه نکنم ظاهراحدود 50 یا 52 سالی می شود که استقلال پیدا کرده،قبلا مستعمره ژاپن ،انگلیس و پرتقال بوده و در این مدت واقعا پیشرفت شایانی داشته.

مالزی یک کشور اسلامیست و اکثرا سنی مذهب هستند،نمیدانم از کدام فرقه ،مالکی؟ شافعی؟ ولی یقینا وهابی نیستند و با شیعیان اقلیتی که در آنجا هستند ویا با ایرانیهایُ شیعه مدهب هیچگونه مشکلی ندارند. .بسیار آرام ،خنده رو و مؤدبند.درست برعکس وهابی های عربستان.که آرزو بر دلم ماندکه یکبار با آرامش بتوانم در پشت مقام ابراهیم رو به کعبه دو رکعت نماز بگذارُم.و یا در بقیع و یا در جوار پیامبر با آرامش زیارتی بخوانم. با آرنجشان چنان محکم به سینه ام کوبیده و پرتم می کردند و می گفتند مشرک ُ! ولی همین وهابی های خشن در مراکز خرید،وقتی می دیدند که چرخ خرید پراست از البسه و سایر خرت وپرت ها،می گفتند : ماشاالله ایرانی!! ماشاالله ایرانی.

اما مردم سنی مذهب مالزی واقعا مردمان خوبی هستند.البته تجربه شخصی من خیلی کوتاه بود،ولی دوستان عزیزی که مدتسیت ُبا آنان حشر و نشر داشتند و دارندُ،ُاز آنان بخوبی یاد می کردند.

مالزی یک کشور مهاجر پذیر است،لذا مردم مالزی غیراز مالائیها که اصالتا اهل مالزی هستند،از نژادهای چینی ،تایلندی،اندونزیائی وهندی تبار نیز تشکیل شده.وجالب اینست که این مردم با نژاد وزبان و دین مختلف ،بسیار مسالمت آمیزدر کنارهم زندگی می کنند.در یک نشستی که با یکی از اساتید دانشگاه "UM"داشتم و مرا به نهاری به یک رستوران هندی دعوت کرده بود،پرسید چی میل داری؟اینجا همه جورغذا هست هندی، ژاپنی،تایلندی وو..

گفتم : خدا را شکر،الحمدالله اینجا نعمت فراوانست.خندید و گفتند: بله نعمت همش فقط برای شکمه.گفتم: نه ! نه اینطورها هم تیست،همینکه میبینم الحمدالله،ملیتها،نژادها، زبانها و مذاهب  مختلف در کشور شما بصورت مسالمت آمیز باهم زندگی می کنند،یک نعمت بزرگیست.استاد متفکرانه سرش را بعلامت تائید تکان دادند و گفتند: "بلی نعمت بزرگیست.این چینی ها آن آزادی ایکه در کشور اسلامی ما دارند و درمعبد خود عبادت می کنند و ما به احترام آنان درجشنهای شان کشور را رسما تعطیل می کنیم،در کشور خود" چین " چنین آزادی راندارند.ولی متاسفانه دستهائی در کار است که می خواهند،این آرامش را از ما بگیرند."

من خود نیز به شخصه تجربه کرده ام که درشهرهائی که ملیتها، قومیتها،مذاهب با زبانهای مختلفی زندگی می کنند، مثل همین شهر ارومیۀ خودمان یا بیروت و لبنان خیلی خوب آموخته اند که باهم بدون داشتن تنش در کنار هم زندگی  کنند.ولی متاسفانه یک عده ای از خناسان نمی گذارند.همین لبنان همین بیروت،مشکلی نداشت ،یهودی،شیعه، سنی ،دروزی،مسیحی همه باهم در کنار هم زندگی می کردند.و بیروت پاریس خاور میانه نامیده می شد. ولی نگذاشتند،همه را بجان هم انداختند،تا از آب گل آلود ماهی صید کنند.

 

ببخشید عزیزانم دردمان تازه شد،وازمسیرسفرنامه خارج شدیم.و خیلی طولانی شد.بقیه سفرنامه بماند برای هفته آینده.و دوستانی که مشتاق ادامه خاطرات از برلین هستند.انشاالله پس از پایان این سفرنامه بزودی برمی گردیم برلین. تا چهارشنبه شب دیگر بدرود.

 

الهی !

به من صفای قلب و وسعت فکر و شرح صدری عطا کن ،که پیروان تمام ادیان را همدینان خود و جمیع نژادها را هم نژاد خود به دانم و با همه انسانها مهربان باشم

 

 

/ 36 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیدار باش

درود بر شما جوان دیروز منهم صحبتم همان است که میگویید اما شما به اعتقاد و قرائت اشاره میکنید و من به فرهنگ ، که البته قرائت صحیح و لطیف و قرائت خشک و خشن باز هم به فرهنگ همان منطقه که انسانش رشد کرده میرسد.... مثلاً کسی که دین را در سودان و الجزایر پذیرفته است با مومن به همان دین در بوسنی و آلبانی نوع نگرششان متفاوت است یا بقولی قرائتشان متفاوت است چرا؟؟؟؟ چون بستر فکری و فرهنگی هر دو طرف متفاوت است. قبول دارم که ادیان خود فرهنگ ساز هستند ولی قبل از آمدن ادیان انسانها با فرهنگ های متفاوت و متنوع میزیسته اند و بقول امروزی حتی در یک level هم نبودند ، باز اقوامی متمدن تر و اقوامی غیر متمدن هم یافت میشد ....دکتر عزیز جوان رعنا و خوش تیپ ، تحصیل کرده و تاج سر ، چراغ امید ما جوانان.

از دور نظاره گريم و اميدوار معرفتتان روز افزون[خنده][گل][گل][گل]

آریانا

سلام جناب دکتر امرکرده بودین خدمت رسیدیم والا باز دوباره یه کمی سرمون شلوغ شد فرصت نشد آپ کنیم در هفته گذشته ایشالا باز به زودی آپ مینماییم! ماشالا شما همه چی رو خوب توضیح دادین فقط من یکی دو تا نکته در تکمیل نوشته شما بنویسم با اجازه مالزی در سال 1957 از زیر استعمار انگلیس خارج شد و به استقلال رسید که دقیقا" از آن تاریخ 53 سال میگذره! در مالزی به غیر از مالاییها ، چینیها و هندیها که اکثرا" از تامیلها هستند و از جنوب هند،جزء ساکنین اصلی به حساب می آیند ولی ملیتهای دیگر از جمله فیلیپینیها، ایرانیهاو... جزء مهاجرین هستن که تبعیت مالزی ندارند. ولی نکته مهم همونطور که شما هم فرمودین اینه که اینجا به دلیل قوانینی که وجود داره از تندروی گروههای مذهبی تقریبا" جلوگیری شده و به خاطر همین تمام مذاهب میتونن مراسم خودشون رو به جا بیارن و به دور از حرکتهای افراطی مذهب و آیین خودشون را داشته باشند و جالب این که دولت هم به مراسم و آیینهای انها احترام میذاره به طوری که برخی از تعطیلات رسمی مربوط به مذاهب دیگر به غیر از اسلام است. ببخشید اگر زیادی توضیح دادم. برقرار باشید

رهاتر از آتش

سلام دکتر عزیز می بینم که شما هم آلام ناشی از مباحث قومی و تبعیض نژادی اسلامی را از نزدیک لمس نموده اید ایام به کام ...

سودابه

سلام استاد ! وای نمیدونید چقدر خوشحالم که با وبلاگتان آشنا شدم،دوست وهمکلایسم مه پاره بهم داد.بازم تدریس می کنید؟میشه بصورت مهمان از کلاستون استفاده کنم؟وای خاطراتتون و مخصوصا دعاهای آخرش مثل درستون آموزنده و شیرینه.

فاطمه

سلام من اپ کردم تشریف بیارید و نظر قشنگت رو در مورد قدرت زن و عشق رو به یادگاربذار

شبنم

سلام اقای دکتر خیلی خوبه مردم با کلی تفاوت در کنار هم انقد راحت زندگی کنن البته این ناشی از یه مدیریته موفقه! [گل][گل][گل]