ثمرۀ سیر و سفر

 

به نام حضرت دوست که آرامش دهندۀ دلها اوست

 

سلام برعزیزان همدل وهمراهم.هفته گذشته ازجاذبه هایتوریستی قسمتهائی که دید بودم خدمت تان تعریف کردم وخیلی جاهای زیبائی نیز بود که دیگر فرصت نشد ببینم.مثل سواحلدریای خلیج تایلند ودریای آندامان.که خیلی ازش تعریف میشه.کهدارای زیباترین سواحل ومناطق شنا دردنیاست،سواحلی با شنهایسفید ودرخشنده که کیلومترها درحاشیه آبهای خوش رنگ جزیرهاستوائی امتداد دارد.گفته میشود با پیاده روی در ساحل میتوانشاهداولین تجربه لاک پشتهای تازه بدنیا آمده به دریا بودوباآرامشوصفای زندگی در جزیره آشنا شد.خلاصه ترکیب مجذوب کننده ای ازشهرهای سنتی ومدرن،میراثآمیخته چند فرهنگی،غذا،هنرمعماری متنوع ،این کشوررابین  اللملی ساخته است.

 

در دیداری ازدانشگاه ویک بیمارستان دانشگاهی با چندتن از همکاران پزشک شاغل درآنجا نشستی داشتیم.که برام جالب بودکه مطرح کردن آن در اینجا از حوصله این محفل خارج است.اگراحیانا دوستان همکارم تمایلی داشتند،می توانم اطلاعاتی خدمتشانعرضه دارم.ولی خدمت عزیزان جانم عرض کنم ، بیمارستانیکه دیدم بیشتر شبیه یک هتل 5ستاره بود.اورژانس آن هیچ شباهتیبه اورژانسهای بیمارستانهای دانشگاهی ما نداشت،که مملوازجمعیتی سرگردان که چپ وراست درحال دویدنند وبیماران درگوشه های راه روها وپله ها وروی زمین ولوهستند.درحالی که اورژانسی که من دراینجا دیدم بیشتر شبیه سالن انتظارفرودگاهای مدرن بود،که بیماران نشسته بودند وبه نوبت نام بیمارپیچ می شد وپزشگ معالج به استقبال بیمارش می رفت و اورا تاتخت وقسمت مربوطه مشایعت می کرد.

 

خب ازاین موضوع هم بگذریم.یکی از دوستان عزیز محفلمان سئوالی در مورد نقش "ماهاتیرمحمد" نخست وزیراسبق مالزیدرپیشرفت مالزی کرده بودند.اگر موافق باشید با اشاره ای کوتاهبه آن، سفر نامۀ مان را به پایان برسانیم.مالزی قبل ازاستقلالش یک کشوربسیارعقب افتاده ای بود،که اکثرا درروستا ها وجنگلها ودرپائینترین سطح امکانات، زندگیمی کردند ودرآمد سرانه هرنفرکمتراز100دلار بود.مناقشات وجنگهای مذهبی ناشی ازوجود18دین ومذهب ونژاد کشورراناامننموده بود.ماهاتیر محمد خود از یک خانواده فقیر11نفری بودوازفروختن موزدرخیابانها دردوران مدرسه به امرارمعاش کمکمی کرد.مهاتیرپس ازپایان تحصیلات دانشگاهی دردانشگاه  پزشکی سنگاپور به کشور خود برمی گردد وبعنوان جراح به استخدام نیروهای انگلیسی که کشورش رااشغال کرده بودند،درمیآید.پس ازخروج نیروهای انگلیسی مطبی میزندوشروع به طبابت کرده ونیمی از وقتش را صرف معالجه رایگان افراد فقیر می کند.در سال 1964 با وارد شدن به مجلس ملی رسما وارد سیاست میشودودرسال 1970 کتاب معروف خود به نام"آینده اقتصادیمالزی" را به رشته تحریر در آورد،که همین کتاب بعدها پایه واساس تفکرات آن مرد جهت تحول اقتصادی کشورش گردید.بهرحال مهاتیردرسال1981 یعنی شروع انقلاب اقتصادی یک جراح در مالزی به نخست وزیری انتخاب می شود.وازسال1981الی 2003 مالزی را دگرگون می کند،ودر آمد سرانه100دلاریرابه 1600 دلار در سال میرساندوصنعت جهانگردی را ایجاد میکند،که امروزه34میلیارد دلار درآمد آنست ودرصنعت برق و الکترونیک خود را بعنوان یکی از صادرکنندگان لوازم برقی والکترونیکی به دنیا معرفی میکند.وبا وضع قوانین شفاف و ضوابط مشخص درهای اقتصادی کشور را بسوی سرمایه دارانخارجی گشودوبا تاسیس شرکت عظیم پتروناس در برجهای دوقلوی کوالالامپور بازار بورسی با یک ملیون دلار معامله در روز پایه ریزی کرد. وصدها پروژه وخدمات فرهنگی ورفاهی برایمردم کشورش ایجاد نمود وسرانجام درطی مدت 21سال درسال2003 برای همیشه از سیاست کناره گیری کرد وقدرت را به  نیروهای جوان وتازه نفس سپرد.

 

بله دوستان عزیزم،واقعا باورکردنی نیست که چگونه درعرض21سال آن کشورکاملا عقب افتاده(که بقول بعضی ایرانیان مقیمآنجا که به فرهنگ خود فخرمی کنندومردمان مالزی را قبولندارند،می گویند اینها تا دیروز مثل میمون بالای درخت زندگی می کردند) تبدیل به یک کشورمدرن وزیبا شده ومردم دررفاه زندگی می کنند.وازهمه مهمتردرآرامش بسرمیبرند وبا مفهموم استرس بیگانه هستند.

خب اینم سفرنامه ما به عنوان سوغاتی تقدیم حضورتان شد.امیدوارم مقبول عزیزان جانم بوده باشد.انشاالله ازهفته آینده برمیگردیم به برلین وادامه خاطرات .تا چهارشنبه شب دیگروبه امید حضوریاران در محفلمان بدرود.

 

الهی !

ثمره درس وبحث وفکروذکرو سیر وسفرم این شد که جهان راجهانبانی است و جان را جانانی. 

 

/ 28 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیدارباش

درود بر شما جوان رعنای دیروز انتظارم به پایان رسید آنچه را که در دل داشتم برشته تحریر درآوردم و دو چون خوره به حاکم ؛ ا- نتوانسته باشم حق مطلب را ادا نمایم 2- قصور کلامم و نثر بیانم گشایسته و بایسته آن حق نباشد. شاد باشی جوون.

بیدارباش

درود بر شما جوان رعنای دیروز انتظارم به پایان رسید آنچه را که در دل داشتم برشته تحریر درآوردم و نگرانی چون خوره به بجانم حاکم ؛ ا- نتوانسته باشم حق مطلب را ادا نمایم 2- قصور کلامم و نثر بیانم شایسته و بایسته آن حق نباشد. شاد باشی جوون.

یاشار

لیبر پاپا تولدتون مبارک باشه. امیدوارم همیشه سالم و شاداب باشین. سفرنامه قشنگی بود و ازون قشنگترش عکسایی بود که کرفته بودین.

آریانا

سلام آقای دکتر ظاهرا"‌تولدتون بوده ! پس تولدتون مبارک! ایشالا سایه تون همیشه بالا سر خانوادتون باشه و سلامت و موفق باشین . دعا نمیکنم به هرچی میخوایین برسین! دعا میکنم به هرچی که به صلاحتونه برسین!!! راجع به ایران و مالزی هم هیچ نگووییم بهتره! که هرچی میکشیم تقصیر خودمونه!!! به قول یارو گفتنی از ماست که برماست! یا حق

مهتاب

سلام عمو نبضگیر! ماهم افرادی چون مهاتیر محمد کم نداشبیم.مثل امیرکبیر،دکتر فاطمی،دکتر مصدق وووو.... ولی چه کنیم که....

اردشیر بابکان

درود بر شما: من در وبلاگم مطلبی درباره داستان زندگی پس از مرگ در دین زرتشت نوشتم لطفا" اگر مایل هستید آن مطالب را بخوانید و با دیدگاه خود آن را کامل کنید با تشکر از شما دوست عزیز[گل]

بیدارباش

درود بر شما جناب عزیز آنچه را که در دل داشتم در ادامه مطلب قرار داده ام و بگمانم از دید و نظرتان مخفی مانده است ........ الا ایها الحال جهت اطلاعتان بود. روز و روزگارتان خوش.

هوای تازه

به این فکر می کنم که یک موز فروش فقیر خودش رو به کجا رسوند و چه استعدادهایی در افراد محروم وجود داره که اگر موقعیت براشون فراهم شه چه تحولاتی رو می تونن باعث بشن....

شبنم

سلام اقای دکتر یه شخص با تدبیر یه کشور رو از کجا به کجا میتونه برسونه!پس با این وصف بیمارستان دانشگاهیه مالزی هم جز مکانهای دیدنی محسوب میشه. [گل][گل][گل]