تا شقایق هست زندگی باید کرد

 

به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست.

بنی آدم اعضای یکدیگرند ... که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار ... دگر عضو ها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی ... نشاید که نامت نهند آدمی

(سعدی)

سلام بر دوستان ویاران همدل و همراه محفل خاطره گوئی مان. از تمام عزیزان جان که در ایام تعطیلات نوروزی عنایت کرده و پیام تبریک ارسال کردند ، بی نهایت ممنونم. واز اینکه بعلت عدم دسترسی به نت نتوانستم جوابگوی تک تک عزیزانم باشم، شرمنده ام. از این فرصت استفاده کرده و خدمت فرداَ فرد شما تبریک عرض می کنم وایام می آیند تا از شماعزیزان جان مبارک شوند.

ولی متاسفانه امسال عید نوروز بر کاممان تلخ شد . فاجعه بزرگ زلزله و تسونامی در ژاپن ، و جنگها و آدم کشیهای وحشیانه توسط حکام مناطق خاور میانه و آفریقای شمالی و در بند بودن آزادمردان و آزاد زنان  وجای خالی عزیزان درگذشته ، سر سفرۀ هفت سین و.... برای هر انسان آزاده ای دل و دماغی برای جشن و شادی نوروزی باقی نمی گذارد. چرا که "بنی آدم اعضای یکدیگرند ..." و یا به تعبیر شاعرۀ توانای عزیزمان خانم " نسرین بهجتی":

" وقتی تو نباشی به من چه عید ! ....

گل پرپر من

بی تو پرده را باید کشید و جای خالی ترا سینه زد....

سوگند به تک سرفه ها  وشش های تفتیده خردل خورده ات

سوگند به رفاقت دیرین تو و ترکش پشت گردنت......"

این بشر(که در واقع همان"شر" است که در اول خود "ب" اضافه نموده )به جای اینکه جان همنوعان و حتی حیوانات را از مرگ وبیماری نجات دهد، تا کی باید انسانها را در بند کشیده و جانشان را بستاند. مگر در قرآن سورۀ مائده آیه 32 نخوانده ایم " هرکس فردی را در روی زمین بکشد،چنان است که گوئی همه انسانها را کشته وهر کس انسانی را از مرگ رهائی بخشد، چنان است که گوئی همه مردم را زنده کرده است."

عجب صبری خدا دارد ،اگر من جای او بودم ، زمین و زمان را ... نه ! همان بهترکه جای او نیستم. من در کار خود وا مانده ام، نعوذا بالله چگونه می توانم جای او تدبیر کنم. یکی از آرزوهای دیرین من از دوران کودکی این بود که پزشک بدون مرز شوم وبا یک ماشین بزرگ کاروان دور دنیا بگردم وبه کشورهای محروم سفر کرده و به بیماران کمک کنم. و جان انسانها را از مرگ نجات دهم. پزشک شدم اما نه پزشک بدون مرز و آن ماشین رویائی کاروانی هم تحقق نیافت.

می بخشید !در اولین محفل خاطره گوئی سال نو با اخبار تلخ ، خاطرتان را آزرده کردم.ولی با وجوداین همه فجایع چگونه می توان بی تفاوت بود. نرسیدن به آرزوها دردناک است.قتل وجنایت دردناکتر! ولی چه می شود کرد "آری آری تا شقایق هست زندگی باید کرد.." با شعر زیبای سهراب " زندگی "را "کلیک "باید کرد. راستشو به خواهید ،می خواستم محفل خاطره گوئی را تعطیل واز دوستان عزیز جانم خداحافظی کنم.مردد بودم ، با خود خیلی کلنجار رفتم ،سرانجام باز طبق معمول، سهراب ،با این شعرش مرا از تصمیم منصرف کرد.و بدین ترتیب، اولین محفل خاطره گوئی امسال را کلیک می کنیم. و به امید خدا و همیاری شما " میم" "مشکلات "را حذف و "مشکلات" را به "شکلات"  شیرین تبدیل می کنیم. به امید روزهای بدون قتل و جنایت ، بدون جنگ و خونریزی و بدون افکار ابلیسی.

تار و پود عالم امکان به هم پیوسته است ... عالمی را شاد کرد،آنکس که یک دل شاد کرد

سالهای آخر تحصیلم بود، واطاق کوچکم در خوابگاه که لابد به یاد دارید که بیشتر شبیه به ستاد مرکزی فعالیتهای دانشجوئی بود.مرتب برو بیا بود و میزبان شخصیتهای سیاسی از ایران ویا سایر نقاط دنیا ویا محل استراحت مجروحین جنگی بود.لذا نمی تونستم در درس ومشق تمرکز داشته باشم.در نتیجه تصمیم گرفتم که یه آپارتمان کوچولوی یه خوابه دور از خوابگاه دانشجوئی ونزدیک بیمارستان محل کارم اجاره کرده،تا خودمو برای امتحانات ترمهای آخر آماده کنم.چگونگی اجاره آپارتمان شخصی در آلمان، بماند برای هفتۀ آینده .چون اگر بخواهم حالا شروع کنم طولانی میشه ودر اولین محفل سال شما رو خسته خواهم کرد. پس تا هفته آینده خدا یارو یاورتان باد.

الهی !

از تو شرمنده ام که بندگی نکردم، واز خودم شرمنده ام که زندگی نکردم، واز مردم شرمنده ام که اثر وجودیم برای ایشان چه بود ؟؟!!

/ 49 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهران رجبی

یک پنجره سلام.... شرمنده استاد... رسم ادب بود که من خدمت برسم... اما شما قدم رنجه کردید... بر سر آنم که گر ز دست برآید دست به کاری زنم که غصه سر آید خلوت دل نیست جای صحبت اضداد دیو چو بیرون رود فرشته در آید... هرچند که اشعار سعدی را دوست دارم ولی عاشق اشعار حافظم...آرزو های کودکی...هی.... احساس تان خیلی پاک است... تحسین می کنم این احساس را... ولی به قول خودم... جهنم خدا که قرار نیست خالی بمونه... شنیدم که آیت الله وحید فرموده اند برای آزادی بحرین زیارت عاشورا بخوانید... حالا ما با دیدن بخش کوچکی از این وقایع احساساتمان جریه دار می شود... بعد رهبر... با آن همه... چقدر بی انصافیم... صحبت من صحبت خواجه است... غم زمانه که هیچش کران نمی بینم دواش جز می چون ارغوان نمی بینم به ترک خدمت پیر مغان نخواهم گفت چرا که مصلحت خود در آن نمی بینم... رهبرمان را تنها نگذارید... یاعلی مددی!

مه پاره

سلام استاد ! از شما بعیده استاد.سابقه نداره شما یه کاری را نصفه کاره رها کنید.اسم وبلاگتان را گذاشتید از برلین تا بناب. هوز در برلین هستید خاطراتتان تا بناب نرسیده.وکلی باید از بناب داشته باشید. ما منتظر ادامه خاطرات شیرین وآموزنده شما هستیم. خاطراتتان همچون درسهایتان آموزنده است.منتطر فرداچهارشنبه شب هستیم.[گل]

میثم باقری

سلام اقای دکتروسال خوبی داشته باشید.وقتی عزیزترین بندگان خدا مثل امام حسین به فجیع ترین وضعی به شهادت میرسنددیگر هیچ جای گلایه ای برای دیگر رهروان ازادی نمی ماند که هر کس عاشق تر مرگش فجیع تر و ای بسا بدنام ترواما شهدای راستین مردگان عصر خود و زندگان همه تاریخند و این عشق بازی خونین خدا با بندگان برگزیده اش است.شما و سایتتان مستدام باشید.مباد که نومیدی استاد سخن ما را بیازارد.

سارا

سلام. خوبی؟ من اومدم از شما دعوت کنم که در جشن تولد من حضور داشته باشین این جشن کاملاً با تولد های دیگه فرق داره مطمئن باش بیای پشیمون نمیشی چون با یک وبلاگنویس نابینا بیشتر آشنا میشی. دعوتمو پس نزنیها منتظرم[گل][گل]

نسرین بهجتی

صبح بخیر برادر عزیز غیبتتان طولانی شده[اضطراب][وحشتناک]

تو را چنانکه تویی هر نظر کجا بیند(خدیجه)

سلام دکتر عزیز خوبین شما...ایشاا...خوبین اتفاقا گفتم بیام آپ جدیدتونو بخونم...دیدم که شما خودتون قدم رنجه کردین اومدین...ولی خبری از آپ جدیدتون نیست...چـرااا؟!!!!!!![سوال][ناراحت]

شبنم

سلام اقای دکتر خیلی خوبه مشکلات تبدیل بشه به شکلات . [گل][گل][گل]