"فوریتهای پزشکی "

 

 

به نام  حضرت دوست که هستی ما از اوست

 

هرکه نفسی را حیات بخشد و از مرگ نجات دهد مثل آن است که همه ی مردم را حیات بخشیده است. ( سوره مائده آیه 32)

 

بنی آدم اعضای یکدیگرند       که در آفرینش ز یک گوهرند

          چو عضوی به درد آورد روزگار     دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی     نشاید که نامت نهند آدمی

(سعدی)

 

 

سلام بر یاران همدل و همراه محفل خاطره گویی مان.

چندی پیش در خدمت یکی از دوستان عزیز جان بودم. دوستی فرهیخته و وارسته،با قلبی مهربان و همیشه در خدمت به همنوع خود ، از هر نژاد و هر زبان و هر قوم . این بزرگوار ، به من حقیر امر فرمودند،که چند دوره آموزش فوریتهای پزشکی یا بعبارتی کمکهای اولیه در مورد مصدوم و یا مصدومین سوانح بر گذار نمایم. من هم اطاعت امر نمودم.

پیشنهاد ایشان مرا به یاد خاطره ای انداخت و یا بهتر بگویم به یاد روش عملی و کار بردی انسان دوستانه در مورد فوریتهای پزشکی  در آلمان که در دوران دانشجویی شاهد آن بودم ، انداخت . بد نیست شمه ای از آنرا برای تان بعنوان خاطره نقل کنم.

 

به توصیه یکی از دوستان دانشجو در آلمان تصمیم گرفتم که گواهی نامه رانندگی بگیرم. به نزدیک ترین آموزشگاه رانندگی به منزلم مراجعه کردم. غیر از کلاسهای تئوری آئین نامه رانندگی و مختصری آشنائی در مورد رفع عیوب مکانیکی ماشین ، یک دوره هم باید تمام شرکت کنندگان  فوریت های پزشکی را در صلیب سرخ می آموختند.( من با نشان دادن گواهی قبولی واحد فوریتهای پزشکی در دانشگده ی پزشکی برلین دیگر نیازی نبود دوباره این دوره را ببینم.)

 

آلمانی ها در واقع معتقدند،که هر راننده ای که در جاده ها مخصوصا در اتوبانها رانندگی می کند ، باید حتما آشنایی با کمک های اولیه را داشته باشد . زیرا همان دقایق و ثانیه های اولیه تصادف، لحظه های حیاتی ست برای مصدومین.

 و در واقع آنها پیام آیه 32 سوره مائده قرآن را (که می فرماید : ".. و من احیا ها فکانما احیا الناس جمیعا.. " و آن کس که زنده سازدش گوئیا همه ی مردم را زنده ساخته است... )بصورت کاربردی درآورده اند. و به آن عمل می کنند.

ولی ما تنها به این شعر سعدی که  "بنی آدم اعضای یکدیگرند "،می بالیم ،چراکه آنرا بر سَر دَرِ سازمان ملل نوشته اند.

متاسفانه ما رانندگان ایرانی ،بعلت عدم آشنائی به کمک های اولیه پزشکی،نه تنها به زنده ماندن آنها کمکی نمی کنیم ، بلکه با دخالت های نابجا موجب مرگ زود رس و یا تشدید ضایعات نخائی وو.. مصدومین می شویم که اکثرا برگشت ناپذیر است.

ایکاش به جای شعار، سرداران و مسئولین راهنمایی و رانندگی این دوره کمک ها اولیه را در گرفتن گواهی نامه رانندگی اجباری می کردند. وتمام  رانندگان و متقاضیان رانندگی این دوره را در هلال احمر می گذراندند.

 

ناگفته نماند. که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در آلمان ، هر خودرو در کنار مثلث احتیاط و کپسول کوچک آتش نشانی باید جعبه کمک های اولیه را نیز حتما داشته باشند. که در صورت مواجهه با یک تصادف فورا به توانند از آن استفاده کنند.

 

الهی یاری ام کن ، جانی که به بندگانت اهدا کردی ، بتوانم در حفظ جان شان موفق باشم. و از درد و رنج شان کاسته. و مشمول آیه فوق گردم.

 

پ.ن :

از خانم دکتر دوست بزرگوار و ارجمندم ، به خاطر این پیشنهاد انسان دوستانه شان ، منشکرم .چرا که انگیزه ای شد تا این مطلب را بعنوان خاطره بنویسم. تا شاید به طریقی به گوش دولت مردان رسیده،و فرجی حاصل شود. و تمام رانندگان و شهروندان ما نیز این آموزش مهم و حیاتی را بیاموزند.

 

تا درود دیگر بدرود. 

/ 27 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک بنابی(ز.ت)

سلام حضور دکتر عزیز و خوش آمد گویی خدمت همشهری گرامی[گل] راستش بنده چند ماه پیش این پیشنهاد رو خدمت آقای دکتر عرض کردم که خاطراتشون رو کتاب کنن ولی قبول نکردند....[ناراحت]

Ali

jageb bud

همشهري

خانوم يا اقاي (زت) اگر دكتر نبضگير قبول نميكنه كه كتاب بشه احتمال ميدم به مميزي بخوره

آذر زمانی

سلام دکتر متشکر از حضور سبزتان خوشحال شدم از تذکرات باجا وزیبایتان

[گل]

نیشخند

سلام اقای دکتر شرمنده من جسارتی کردم نابخشودنی و ان اینکه وب شما بزرگوار را لینک کردم تا در اسرع وقت خاطرات زیبایتان را بخوانم امید دارم بنده را عفو بفرمایید. راستی خاطره ای بود بس تعمق برانگیز

آذر زمانی

سلام دکتر جان ممنونم از حضور پر مهرتان شعر هاتون بسیار زیبا بود ممنون بخاطر این همه محبت

پول شمار

سلام آقای دکتر مثل همیشه دیر تر از همه اومدم. راستی آقای دکتر اگر بتونی یه سر بیایین شعبه اگر تشریف بیارین حسابتون تبدیل کنم به یه حساب عالی.منتظرتونم عـــــالم همـــه دریــا شـــود دریـــا ز هیبت لا شـــود آدم نماند و آدمی گــــر خــــویش بـــا آدم زند دودی بـــرآید از فلك نــی خلق مـــاند نــی ملـــك زان دود ناگــــه آتشی بر گــــنبد اعظم زند بشكافد آن دم آسمان نی كون ماند نی مكان شوری درافتد در جهــان وین سـور بر ماتم زند گـــه آب را آتش بــرد گــه آب آتش را خــورد گــه مــوج دریای عــدم بـــر اشــهب و ادهـــم زند خورشیـد افتــد در كـــمی از نـــور جان آدمی كـــم پـرس از نامحـــرمان آنجا كـــه محرم كـم زند... از خدا رحمتشون کنه.

مرضیه

آقای دکتر ... ای کاش واقعا این ها رو برای همه ی مردم می نوشتید. مادرم اهل وبگردی نیست اما من خاطرات شما رو براشون می خونم . نمی دونید چقدر خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم ... با دوستانی که ازتون خواستن نوشته ها رو به شکل کتاب در بیارید کاملا موافقم.... خاطراتتون هر کدوم درسی دارن دکتر عزیز

مرضیه

آقای دکتر ... پسر عمه ی من بخاطر ندونم کاری پرستارهای آمبولانس قطع نخاع شد و واسه همیشه توانایی حرکتش رو از دست داد.... خیلی گریه داره وقتی خاطره ش رو تعریف می کنه که چطور از ماشین می کشیدنش بیرون....