بوی بهار می رسد

 

"دستگاه واگنر" از دو سیلندر تشکیل شده که داخل هم قرار میگیرد وبا یک پیچ میشود آنرا باز وبسته نمود .تقریبا شبیه دوربین های قدیمی ای که ملوانها یا فرماندهان ارتش در قدیم الایام برای رصد کردن موقعیت دشمن از آن استفاده می کردند.در جراحی ارتوپدی عضوی از بدن که به هر علتی صدمه دیده و کوتاه شده ویا مخصوصاانگشت دست کارگران که مثلا در زیردستگاه پرس قطع شده را میتوان بدین ترتیب به اندازه طبیعی خود رساند تا بتواند با انگشت خود دوباره کار کند ویا پای کوتاه شده که درهفته گذشته بهش اشاره شد دوباره به اندازه طبیعی خود برگردد تا فرد مورد نظر بتواندبصورت طبیعی راه رفته و لنگ نزند.

 عمل جراحی سه مرحله دارد : درمرحله اول استخوان عضو کوتاه شده را از وسط اره می کنند تا به دوقسمت تقسیم شود.سپس دستگاه واگنر را  با یک یا دوپیچ بستگی به کوچک یا بزرگ بودن عضو دارد به ابتدا وانتهای استخوان بریده شده محکم پیچ می کنند.سپس به بیمار آموزش می دهند که هرروز ،خودش به اندازه ی تعیین شده پیچ دستگاه واگنر را باز کند. با باز شدن پیچ ، سیلندر ها از هم باز می شوند ودر نتیجه استخوان اره شده هر روز از هم فاصله می گیرد و برطول عضو کوتاه شده افزوده می شود.البته این افزایش باید خیلی باحوصله وچند صدم میلی متری انجام شود تا عروق وبافتها و عضلات دچاره پارگی نشوند.وقتی عضو کوتاه شده به اندازه دلخواه وبرابر عضو قرینۀ خودش رسید.مرحلۀ عمل دوم شروع میشود. در این مرحله مقداری از "استخوان لبه فوقانی لگن" برداشته و در وسط دواستخوانی که ازهم فاصله گرفته شده می گذارند تا این دوقسمت استخوان به هم پیوند بخورد.وقتی با گذشت زمان این دوقسمت استخوان خوب و محکم به هم جوش خورد ، در مرحله سوم عمل، فیکساتور ها ی تعبیه شده را از پا خارج می کنند.و پس از اطمینان ازالتیام زخمهای موجود و ترمیم وپرشدن وجوش خوردن محل سوراخ پیچها و میله های فیکساتور.بیمار درمانش پایان یافته ومرخص می شود.

امیدوارم که با این توضیح ساده وبدون استفاده کردن از اصطلاحات تخصصی پزشکی توانسته باشم ، منظورم را برسانم. ولی متاسفانه بعلت عدم آشنائی به تکنیک کامپیوتر نتوانستم عکس دستگاه واگنر را براتون بکشم تا بهتر بشود آنرا تجسم کرد.

در خاتمه دگر بار سال خوبی را براتون آرزو می کنم.

/ 80 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
CHAKAVAC

[گل]سلام با تاخیر سال نو شما هم مبارک ایشالا که سا پر برکت و خوبی داشته باشید.

سودابه

سلام استاد دکتر نبضگیر عزیز ! کم کم داریم نگران می شیم . ازخودتون یک علائم حیاتی نشان دهید. بی صبرانه منتظریم.

بی تا

سلام مجدد سال نو مبارگ نبودم سفر بودم ت رکیه وامروز خوشبختانه تونستنم بیام خونه قدیمم و دیدن دوستان امیدوارم امسال سالی سرشار از خوبیها و بهترینها برایتون باشه دلم برای وبلاگستان تنگ شده بود البته از چهاردهم شروع به خواندن گردم برایتان بهترینها را در زندگی آرزومندم خوشحالم دوستانی چون شما دارم با شادیتان شاد و با ناراحیتان غمگین میشوم[لبخند][گل]

سرخ جامگان

کمیته مبارزه با خائنان در شمالغرب، پشت پرده کتاب های ناصر پورپیرار و تلاش های پان ترکیست هایی چون احمد اوبالی برای انتشار آن کتاب را بررسی کرده است. همشهری آگاه باش

مه پاره

سلام استاد امروز چهارشنبه است ها. دوستان محفلتان منتطرتان هستند.دلمون خیلی تنگ شده.[لبخند]

فتانه

اقای دکتر نبضگیر عزیز ! دلنگرانیم. چرا آپ نمی کنید؟ امروز چهارشنبه است.و اولین چهارشنبه بعد از سیزده. منتظریم.شما همیشه جواب کامنتهارو می دادید.ولی اینبار هیچ خبری نیست!!!

پریدخت

اقای دکتر انشالله هرجا هستین سلامت وشاد باشین وخوش بگذره[گل]

شبنم

سلام اقای دکتر چقدر به بیمار اهمیت میدن واینجا !از توضیحتون هم راجع به این نوع جراحی متشکر. [گل][گل][گل]